Dyskusja panelowa wokół trudnych pojęć: patriotyzm, kolaboracja, zdrada.

Dnia 9 listopada uczniowie klas 5-8 mieli okazję wysłuchać barwnej opowieści pana Stanisława Polcyna. Nasz gość należy do pokolenia Kolumbów - rocznik 1925. Podkreślił wagę koleżeństwa, wychowania patriotycznego, które spowodowało, że udział w walce przeciw najeźdźcom był dla młodzieży naturalną konsekwencją okupacji.

Podał informacje dotyczące dowództwa, struktury organizacyjnej oraz sposobu działania Szarych Szeregów. Przedstawił swoją codzienność w okresie wojennym: pracę w mleczarni, uczestnictwo w tajnych kompletach i działalność w organizacji. Opowiedział o kilku akcjach. Wspomniał poległych kolegów.

Uczniowie słuchali z zapartym tchem.

Kończąc, wspomniał siebie sprzed wybuchu wojny, gdy słuchał wspomnień weterana - uczestnika Powstania Styczniowego z 1863 i poruszenie, jakie wywarła na nim tamta historia.  Wyraził nadzieję, że podobnie silne wrażenia wyniosą ze spotkania w naszej szkole jego uczestnicy.