foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
------------------------------
 sekretariat@sp36.edu.pl
ul. Słowackiego 54/56

Szkoła Podstawowa nr 36

im. mjr. Henryka Sucharskiego

SZKOLNY TYDZIEŃ ĆWIERĆWIECZA INTERNETU W POLSCE

Uczniów naszej szkoły na pierwszych lekcjach zajęć komputerowych powitała nowa pracownia z najnowszym oprogramowaniem Microsoft Office 2016. Tak więc na początku zapoznali się z zasadami pracy w tym nowym środowisku.

Zajęcia komputerowe jednak w pierwszym tygodniu nauki stały pod znakiem 25 lat Internetu w Polsce. Za początek Internetu w Polsce bowiem uważana jest data 17 sierpnia 1991, kiedy pracownik Wydziały Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przesłał e-maila z budynku Wydziału Fizyki UW z ul. Hożej 74 przez Centrum Informatyczne UW do Kopenhagi. Połączenia Internetowe były początkowo bardzo drogie. Posługiwało się nim głównie środowisko naukowe. W styczniu 1992 liczba użytkowników sieci osiągnęła 2 tysiące, które wydają się dziś śmieszną liczbą.

Dzieci zastanawiały się do czego służy im Internet. Opowiadały jak spędzają swój czas w sieci. Podkreślały zalety uczestniczenia w światowej cyberprzestrzeni, ale także zwracały uwagę na zagrożenia, które na nie w niej czyhają. Młodsze klasy przedstawiały urządzenia z jakich korzystają, aby połączyć się z Internetem. Rysowały także siebie z tymi urządzeniami, a także ulubione postaci z gier internetowych. Stosowały do tego edytor grafiki Paint. Uczniowie klas trzecich i czwartych pisali krótkie informacje o swoich aktywnościach w sieci. Tworzyły pliki tekstowe w programie Word. Uczniowie klas piątych i szóstych poszukiwali informacji w Internecie na temat jego historii. Następnie zapisywali najważniejsze informacje w krótkim kompendium wiedzy dotyczącym powstania i upowszechniania się Internetu zapisując je w programie Word, przy czym niektórzy ubogacali swoje prace obrazami. Uczniowie uwzględniali prawa autorskie twórców Internetowych podając strony, z których korzystali poszukując informacji. Nieocenionym ich źródłem jest wikipedia, ale również strony gazet internetowych i forów.

Z informacji wyszukanych przez uczniów dowiadujemy się, że pierwsze próby z przesyłaniem informacji  na świecie odbywały się już w latach 60 XX wieku. Drugi pion sieci powstawał dla celów wojskowych. W 1993 powstał w Polsce pierwszy serwer WWW : www.fuw.edu.pl

W kwietniu 1994 roku Telekomunikacja Polska S.A. uruchomiła ogólnodostępny numer 0-20-21-22 do połączeń z Internetem przez telefoniczny modem. W grudniu tego roku Polbox zaoferował pierwsze darmowe konta poczty elektronicznej. W listopadzie  1999 pojawiła się możliwość Szybkiego Dostępu do Internetu zaoferowana przez PT S.A. bez blokowania linii telefonicznej, a w styczniu 2001 roku pojawia się Neostrada umożliwiająca stały dostęp do Internetu przez linię telefoniczną.

W marcu 2000 pojawił się drugi operator sieci internetowej Telefonia Dialog.

W tym samym roku pojawiła się usługa WAP w telefonach komórkowych, co można uznać za początki mobilnego Internetu w Polsce. Jednocześnie upowszechniła się usługa czat.

W 2008 w Polsce jest już 14 milionów internautów. Następne lata przynoszą kolejne rekordy użytkowników: 2011- 16 mln internautów, 2013-18 mln, 2014 – 23 mln, 2015-25,7 mln.

Dorota Skowrońska

 


Copyright © 2024 SP 36 w Poznaniu Rights Reserved.