6 listopada klasa 5a udała się na wycieczkę „Szlakiem poznańskich legend”. Na początek odwiedziliśmy Blubry 6D. Miejsce, w którym zderzyliśmy się z technologią 6D, najeżone niezwykłymi efektami, przesycone tajemniczością i magią. Otwierając coraz to nowe drzwi spotykaliśmy coraz bardziej zaskakujące efekty i coraz więcej dowiadywaliśmy się o legendach poznańskich. Gdy już nie mogliśmy odróżnić co jest rzeczywistością, a co złudzeniem, dobrnęliśmy do końca magicznego tunelu. Ostatnia komnata poświęcona była gwarze poznańskiej. Quiz przeprowadzony tutaj, uzmysłowił nam, że sporo o gwarze wiemy, ale nie wszystko.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy tego dnia było Rogalowe Muzeum. Tutaj uczniowie zostali ubrani w odpowiednie stroje, jak na pomocników piekarza przystało. Potem zostali zapoznani z tajnikami dotyczącymi wypieku tego niezwykłego przysmaku, jakim jest rogal marciński, w ciekawej, okraszonej sporą dawką humoru, formie. Usłyszeli także legendę o Świętym Marcinie. Dowiedzieli się kto po raz pierwszy upiekł słynnego rogala i komu go podarował. Uczniowie kolejno, w sześcioosobowych zespołach pomagali przygotowywać słodkie przysmaki: zagniatali ciasto, wycinali szablą kształt dużego trójkąta, nadziewali masą i zwijali rogale. Potem, oglądając film o św. Marcinie i rogalach zajadali wypieki. Na koniec otrzymali certyfikaty, poświadczające ich umiejętności. Całość zwieńczył pokaz trykających się koziołków na wieży ratuszowej. Dzieci miały nań doskonały widok, bowiem okna Rogalowego Muzeum, usytuowane są dokładnie na wprost wieży ratuszowej.

Mimo deszczu wszyscy wrócili zadowoleni, bogatsi o wrażenia i wiedzę.

Lidia Radzimska