Zostaliśmy zaproszeni do Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej na wydarzenie w dniu 15 listopada 2019.

Wzięliśmy udział w wykładzie: „Jak robot postrzega świat”.

Prezentacja dotyczyła czujników używanych w robotyce oraz pomiarów siły i orientacji.

Podczas wykładu zobaczyliśmy filmy prezentujące przemieszczanie się robotów oraz wykresy pokazujące jak robot "odczytuje" informacje z czujników.

W przestrzeni otwartej obejrzeć można było wystawę robotów przemysłowych, łazików marsjańskich oraz konstrukcji wykonanych przez studenckie koła naukowe.

Programowaliśmy robotyczną dłoń w celu przeniesienia kubeczka z jednego miejsca na drugie. W przyszłości ten projekt ma przekształcić się w robota pomagającego osobom starszym lub niepełnosprawnym.

Wzięliśmy też udział w prezentacji robotów przemysłowych w laboratorium, zapoznamy się z ich programowaniem i udało nam się wspólnie zaprogramować ruchy jednego z nich. Okazało się, że w trybie projektowania roboty pracują około 4 razy wolniej niż w trybie pracy. Oglądaliśmy robota pracującego z prędkością 2 m/s, co przeliczyliśmy na 7,2 km/h.

Programowany przez nas robot pracował z prędkością 2,5 m/s czyli 9 km/h.

W Europejskim Tygodniu Robotyki – Wydarzenie Centralne  wzięły udział zainteresowane dzieci z naszej szkoły.

Niektórzy zadeklarują także udział w zajęciach proponowanych dla indywidualnych zwiedzających w sobotę 16.11.19.

Dorota Skowrońska