foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
------------------------------
 sekretariat@sp36.edu.pl
ul. Słowackiego 54/56

Szkoła Podstawowa nr 36

im. mjr. Henryka Sucharskiego

22 lutego grupa dzieci uczęszczających na zajęcia Uczniowskie Laboratoria Informatyczne w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020, które prowadzi p. Dorota Skowrońska wsparta aktywistami z warsztatów medialnych wzięła udział w wycieczce tropem poznańskich kryptologów. Obejrzeliśmy wystawę "Pogromcy Enigmy" w Szyfrokontenerze. Tam dowiedzieliśmy się m.in. czym się różni kodowanie od szyfrowania, czym była Enigma, jak działała i komu udało się złamać kod niemieckiej maszyny szyfrującej. Mogliśmy również spróbować swoich sił i wcielić się w szyfrantów i łamaczy szyfrów. Kolejną atrakcją była kryptologiczna gra terenowa "Łamacze szyfrów". Wszystkie grupy zakończyły zadanie i złamały szyfr, a wymagało to nie lada spostrzegawczości, umiejętności pracy z mapą oraz myślenia! Wszyscy uczestnicy uzyskali tytuł MAŁEGO KRYPTOLOGA.

Panie ze świetlicy bardzo dziękują Mateuszowi Ujazdowskiemu, Oli Ignaszak, Łucji Żmidzińskiej, Sofii Volkowej z klasy 8b oraz Palinie Mikhalchenia i Weronice Michalak z klasy 8a za pomoc podczas karnawałowego show zorganizowanego w naszej szkole dla dzieci z jeżyckich przedszkoli. Mateusz – didżej (DJ) pomagał na imprezie od strony muzycznej, dziewczyny opiekowały się małymi gośćmi, asystowały prowadzącym.

          15 lutego 2019r. w naszej szkole zorganizowano XV Turniej sportowy „Z Pyrkiem bezpiecznie i zdrowo” dla dzieci z jeżyckich przedszkoli. W imprezie wzięły udział przedszkola: „Galileo”, „Tęczowy Świat” oraz „Kolumbus”. Dzieci uczestniczyły w różnych konkurencjach sportowych, przygotowały plakaty i krótkie występy artystyczne tematycznie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Maluchy świetnie poradziły sobie z wszystkimi konkurencjami. Jurorami byli zaproszeni goście z Rady Osiedla Jeżyce,  Komisariatu Policji Poznań - Jeżyce oraz przedstawiciel szkoły. Dzieci otrzymały puchary, medale oraz nagrody rzeczowe. Po emocjach związanych z pokazami i konkursami w rytm „Pyrkowej” piosenki dzieci owacyjnie powitały sierżanta Pyrka.
         Honorowy patronat nad imprezą objęła Rada Osiedla Jeżyce, która ufundowała nagrody dla przedszkoli. Serdecznie dziękujemy za udział, współpracę i pomoc Radzie Osiedla Jeżyce oraz policjantom z Komisariatu Policji Poznań - Jeżyce. Dziękujemy także dyrekcji przedszkoli oraz nauczycielkom za pracę włożoną w przygotowanie dzieci do udziału w imprezie.

Justyna Szkudlarz

20 lutego 2019 r. odbyły się kolejne warsztaty logopedyczne z cyklu „Profilaktyka niepowodzeń szkolnych”  dla klas I,  prowadzone we współpracy z Poradnią Psychologiczno Pedagogiczną. Tematem spotkania były: „ Dźwięki miasta.” Uczniowie  kształtowali  percepcję słuchową poprzez:  rozpoznawanie dźwięków z ruchu ulicznego i wskazywanie pojazdów wydających te dźwięki.  W zabawach   słuchowo-ruchowych „ Samochody”, „Garaż”, „ Pojazdy uprzywilejowane”  dzieci poruszały się po sali naśladując  odgłosy pojazdów. W ćwiczeniach artykulacyjnych uczniowie usprawniali pracę języka i ust poprzez wyrazistą wymowę samogłosek - „Sygnały alarmowe” (E-O, A-O, O-U).  Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały kolorowankę z  pojazdem uprzywilejowanym i zestawem głosek do samodzielnego ćwiczenia w domu.

Edyta Faltyńska, Marzanna Frączek

 

Oj, działo się dzisiaj! Samorząd uczniowski rozdawał walentynki, które wypełniły aż trzy kartony. Jeszcze zabawa "Znajdź swoją połówkę" dla klas starszych, dla wielu zakończona sukcesem i słodkim upominkiem. Było dużo uśmiechu i miłych chwil. Oby ten stan trwał jak najdłużej. Niezależnie od daty warto zrobić coś miłego dla osób, które lubimy;)

12 lutego klasy: 6b, 7b, 8a i 8b obejrzały przedstawienie "Kolumbowie" przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. „Kolumbowie” to historia czworga przyjaciół, których poznajemy tuż przed wybuchem II wojny światowej. Wtedy żyją jeszcze pełnią życia, bawią się i przeżywają pierwsze miłości. Błogie, radosne i beztroskie, młodzieńcze życie przerywa nagle wojna będąca wynikiem ludzkiej nienawiści i braku tolerancji. Bohaterowie muszą wiec szybko dojrzeć i przejść najcięższą próbę charakterów. Zostają członkami organizacji podziemnej – przewożą broń, organizują nielegalne wydawnictwa, biorą udział w akcjach dywersyjnych i bojowych, walczą w powstaniu warszawskim. Spektakl opowiada o polskim ruchu oporu przeciw hitlerowskim okupantom, o młodzieży lat wojny, jej codziennym życiu i walce. Wojna jest tu też tłem miłości, której nie można uchronić przed skażeniem wszechobecną śmiercią.

W styczniu klasa 1b wraz z wychowawcą wzięła udział w realizacji kolejnego obszaru w/w projektu: DZIECKO BEZPIECZNIE KORZYSTA ZE ŚRODKÓW KOMUNIKACJI.

Z Policją oraz z uczniami klasy ratowniczo – pożarniczej i policyjnej Zespołu Szkół Handlowych nasza klasa wdrażała zasady kulturalnego i bezpiecznego zachowanie się na drogach, przystankach, w środkach komunikacji publicznej, w miejscach publicznych. Udało się! Uczniowie klasy pierwszej podczas wycieczki na przystankach, w charakterze pasażerów środków komunikacji tramwajach, jak również podczas wsiadania i wysiadania wykazali się wiedzą i umiejętnością realizacji jej w praktyce. W nagrodę opiekunowie wyrazili zgodę na zimowe zabawy dzieci.

Renata Maciejewska

 

 

W szkole od ubiegłego roku odbywają się zajęcia psychoedukacyjne mające na celu podnoszenie szeroko rozumianych kompetencji społecznych, edukację przeciwko dyskryminacji. W zeszłym roku szkolnym udział w nich brali uczniowie obecnej klasy 6a, w tym roku uczniowie klasy  4a.

W czasie trwania zajęć uczymy się czym jest odwaga cywilna, odpowiedzialność. Zdobywamy wiedzę jak właściwie reagować na przemoc, dyskryminację. Kształtujemy postawę zrozumienia i szacunku dla drugiego człowieka i jego odrębności. Poznajemy świat takich wartości jak ofiarność, współpraca, solidaryzm społeczny, altruizm. Rozwijamy  umiejętność krytycznego myślenia, wnioskowania, kształtujemy postawę otwartości wobec świata i innych ludzi.

Psycholog szkolny

Agnieszka Bordzoł

Podczas ostatniego spotkania z rodziną Damratów uczniowie klasy 1a i 3a zostali zabrani w niezwykłą podróż - do krainy wulkanów. Przygotowana prezentacja multimedialna pokazała im różne miejsca na świecie (na lądzie, morzu i w kosmosie), w których występują  czynne i nieczynne wulkany. Dzieci zapoznały się ze strukturą gór wulkanicznych, zobaczyły jak wygląda krater nieczynnego wulkanu, a także ciekawe zdjęcia erupcji wulkanów - z wyziewami gazów, pary oraz wydostającej się na powierzchnię płonącej magmy. Na zakończenie spotkania wybrani uczniowie przeprowadzili eksperyment polegający na stworzeniu” wulkanu”. W tym celu połączono określone składniki ( sodę, płyn do naczyń i ocet ) i „lawa” wypłynęła z naczynia. Efekt był naprawdę imponujący i zrobił na zebranych ogromne wrażenie.  Dziękujemy rodzicom Gucia i Witka za kolejne ciekawe opowieści z podróży i czekamy na następne.                                                                                 

                                                                                                                            Barbara Raczkiewicz


Copyright © 2024 SP 36 w Poznaniu Rights Reserved.