foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
------------------------------
 sekretariat@sp36.edu.pl
ul. Słowackiego 54/56

Szkoła Podstawowa nr 36

im. mjr. Henryka Sucharskiego

15 listopada klasa 8a i 8b uczestniczyły w "Arenie zawodów" w ramach kampanii "Szacun dla zawodowców". Projekt promuje świadomy wybór szkolnictwa zawodowego jako dalszej ścieżki edukacji po ukończeniu ósmej klasy szkoły podstawowej. Zaprezentowano ponad 60 kierunków kształcenia. Całość uatrakcyjnił koncert Bartka Kaszuby.

Zostaliśmy zaproszeni do Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej na wydarzenie w dniu 15 listopada 2019.

Wzięliśmy udział w wykładzie: „Jak robot postrzega świat”.

Prezentacja dotyczyła czujników używanych w robotyce oraz pomiarów siły i orientacji. 

Podczas wykładu zobaczyliśmy filmy prezentujące przemieszczanie się robotów oraz wykresy pokazujące jak robot "odczytuje" informacje z czujników.

W przestrzeni otwartej obejrzeć można było wystawę robotów przemysłowych, łazików marsjańskich oraz konstrukcji wykonanych przez studenckie koła naukowe. 

Programowaliśmy robotyczną dłoń w celu przeniesienia kubeczka z jednego miejsca na drugie. W przyszłości ten projekt ma przekształcić się w robota pomagającego osobom starszym lub niepełnosprawnym.

Wzięliśmy też udział w prezentacji robotów przemysłowych w laboratorium, zapoznamy się z ich programowaniem i udało nam się wspólnie zaprogramować ruchy jednego z nich. Okazało się, że w trybie projektowania roboty pracują około 4 razy wolniej niż w trybie pracy. Oglądaliśmy robota pracującego z prędkością 2 m/s, co przeliczyliśmy na 7,2 km/h.

Programowany przez nas robot pracował z prędkością 2,5 m/s czyli 9 km/h.

 W Europejskim Tygodniu Robotyki – Wydarzenie Centralne  wzięły udział zainteresowane dzieci z naszej szkoły.

Niektórzy zadeklarują także udział w zajęciach proponowanych dla indywidualnych zwiedzających w sobotę 16.11.19.

Dorota Skowrońska

 

Nasza szkoła bierze udział w projekcje edukacyjnym „Miododajne Miasta-Poznań”. Celem tego projektu  jest realizacja działań edukacyjnych w zakresie pszczelarstwa oraz ochrony pszczół na terenie Poznania, zwiększanie miejsc przyjaznych pszczołom oraz stwarzanie dogodnych warunków do rozwoju tych zwierząt za sprawą roślin miododajnych, których sadzenie i sianie, stawiane w tym projekcie jest na pierwszym miejscu. Działania te obejmą miejskie szkoły oraz mieszkańców. Dodatkowo planowane jest również stworzenie  nowych siedlisk dla pszczół na terenach miejskich.

W związku z realizacją tego projektu w czwartek 14 listopada 2019 r. na terenie naszej szkoły zorganizowano spotkanie z przedstawicielem Centrum Promocji Ekorozwoju z panem Mateuszem Kęsym. W ramach tego spotkania uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z morfologią i z życiem pszczół, a także z ich ważną rolą jaką pełnią w ekosystemach.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję wziąć udział w konkursie plastycznym związanym z  pszczołami.

                                                                              Hanna Wołczyk

 13 listopada grupa sześciolatków z Przedszkola  „Galileo” odwiedziła klasę 1b. Na początku spotkania „Jowiszanie” (taką nazwę nosi grupa) zaprezentowali pierwszoklasistom inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Wszystko udało się wspaniale i za swój występ przedszkolacy otrzymali gromkie brawa. W dalszej części spotkania dzieci uczestniczyły we wspólnych zajęciach szkolnych. Dzieci odpowiadały na pytania związane z tematem lekcji oraz wykonywały samodzielnie karty pracy. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem piosenki.

                                                                                                             Barbara Raczkiewicz

We wtorek 12 listopada o godz. 17:00 na sali gimnastycznej wystąpił Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz chór Majorki pod dyrekcją pani Moniki Derdy. Koncert rozpoczął się odśpiewaniem przez chór i wszystkich uczestników Hymnu Narodowego. Następnie pani Dorota Skowrońska powitała przybyłych, życząc przyjemnych chwil podczas koncertu.

W wykonaniu chóru Majorki wysłuchaliśmy dwóch utworów.

Następnie Chór Komendy Wojewódzkiej Policji wykonał wiązankę pieśni patriotycznych. Podczas występu usłyszeliśmy również "Pieśń niewolników" z opery Nabucco Giusseppe Verdiego, Les Champes-Elysees Joe'a Daseena.

Usłyszeliśmy także dwa duety: "Ja to mam szczęście" Janusza Radka w wykonaniu Agaty i Moniki Derdy oraz "Pożegnanie przyjaciół" w wykonaniu solistów zespołu.

W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy Jeżyc, seniorzy biorący udział w projekcie Senioralni, przedstawiciele ościennych szkół, nauczyciele i byli nauczyciele naszej szkoły, rodzice i uczniowie.

Salę przygotowali państwo Maciej Hoffmann, Dorota Boryczko i Ewa Zbierska z pomocą aktywnych uczniów. Dziękujemy również tym, którzy pomogli w sprzątnięciu krzeseł, sprzętu i dekoracji po koncercie.

Dorota Skowrońska

 

 

We wtorek 12 listopada 2019 r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy "Czyste powietrze wokół nas".

Celem konkursu było rozwijanie świadomości ekologicznej i pogłębianie wiedzy na temat zanieczyszczeń i ochrony atmosfery, gleby i wody.

Wyniki konkursu:

I    miejsce Weronika Kępska klasa 8 b

II   miejsce Aleks Trojanowicz klasa 7 a

III  miejsce Kornelia Majchrzak klasa 7 a

III  miejsce Maria Białas klasa 8 b

                                                                    Gratuluję !

                                                                                                                   Hanna Wołczyk

 

W dniu 11 listopada w południe odbyła się na Cmentarzu Jeżyckim uroczystość niepodległościowa.

Przedstawiciele szkół i organizacji Jeżyckich oraz dzieci z przedszkola "Pod Topolą" swoją obecnością zamanifestowały swój patriotyzm.

Szkoły reprezentowały poczty sztandarowe. Zgromadzeni wysłuchali przemówienia dotyczącego wspomnień czasu Powstania Wielkopolskiego i zasłużonych Poznaniaków. Dzieci z przedszkola zaprezentowały przygotowany program artystyczny.

Następnie uczestnicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych i zapalili znicze.

Spotkanie miało uroczysty i radosny charakter.

Dorota Skowrońska

Klasa 8b - po omówieniu "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego - przygotowała przejmujące prace podkreślające wysiłek narodu polskiego w walce z okupantem.

 

W dniu 8 listopada o godz. 11:11 w Szkole Podstawowej nr 36 im. mjra Henryka Sucharskiego wszyscy uczniowie odśpiewają hymn państwowy.

Mazurek Dąbrowskiego  został ogłoszono oficjalnym hymnem Polski w dniu 26 lutego 1927 rok.

Słowa hymnu napisał Józef Wybicki. Utwór był nazywany Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech.

Pieśń powstała w miejscowości Reggio nel' Emilia. Muzyka jest prawdopodobnie melodią ludową.

Hymn Rzeczypospolitej Polskiej - Mazurek Dąbrowskiego

 Koncert pieśni patriotycznych

We wtorek 12 listopada o godz. 17:00 odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz chóru SP 36 Majorki. Oba zespoły wystąpią pod dyrekcją pani Moniki Derdy.

 https://www.gov.pl/web/edukacja/szkola-do-hymnu

W dniach 07-11.10.2019 r. uczniowie klas 4-8 na lekcjach informatyki brali udział w projekcie Code Week,  Europejskiego Tygodnia Kodowania, który odbył się w tym roku już po raz siódmy. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym roku tematem przewodnim był kosmos.

Agnieszka Brzozowska - Serwacińska

Nasza szkoła tradycyjnie w okresie październik - listopad organizuje szereg działań upamiętniających ważne postaci i wydarzenia związane z historia Polski. Wychowanie patriotyczne jest priorytetem. Każdy nasz uczeń zna historię napadu hitlerowskich Niemiec na nas kraj, a w szczególności bohaterską obronę placówki na Westerplatte pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego. Upamiętniamy wiedzę o tamtych wydarzeniach poprzez organizację konkursów i obchodów Dnia Patrona.

Organizujemy także spotkania z ciekawymi ludźmi oraz kombatantami. Przygotowujemy koncerty pieśni patriotycznych.

Dzieci biorą udział w akcji porządkowania grobów czy zapalania zniczy w miejscach pamięci narodowej.

Nasz poczet sztandarowy corocznie uczestniczy w uroczystościach na cmentarzu Jeżyckim z okazji świąt narodowych.

Wszystkie te działania, które wrosły w tradycję szkoły wpisują się w ogłoszoną 2 dni temu przez Ministra Edukacji  Narodowej akcję "Szkoła pamięta", do której zgłosiliśmy naszą szkołę.


Copyright © 2024 SP 36 w Poznaniu Rights Reserved.