foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
------------------------------
 sekretariat@sp36.edu.pl
ul. Słowackiego 54/56

Szkoła Podstawowa nr 36

im. mjr. Henryka Sucharskiego

Szanowni Państwo,

Informujemy, że jeżeli nie dojdzie do porozumienia pomiedzy rządem a związkami zawodowymi  to 8 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 36 im. mjr. Henryka Sucharskiego w Poznaniu rozpocznie się akcja strajkowa, która będzie trwać do odwołania.

Informujemy, że strajk będzie prowadzony zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i będzie polegał na zbiorowym powstrzymaniu się pracowników od wykonywania pracy.

W dniach 3 i 4 kwietnia w szkole realizowaliśmy projekt edukacyjny w oparciu o obejrzane podczas projekcji w kinie Rialto filmy.

Klasy 1-4 pracowały nad projektem dotyczącym rozwoju emocji. Dzieci omawiały najczęściej towarzyszące im uczucia oraz sposoby ich wyrażania. Uczniowie omawiali swoje postępowanie i reakcje na postępowanie innych.

Dzieci obejrzały film animowany "Murai"

Klasy 5-6 zajmowały się sprawą postaw ludzi w obliczu różnych wyzwań.

Asumptem do rozważań był film pt. "Kurier" oparty na wydarzeniach z życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego w reżyserii Władysława Pasikowskiego; utrzymany w charakterze sensacyjnej historii szpiegowskiej.

fot. Julia Pięta i Marysia Białas

„Wiosna w poezji dziecięcej”, to konkurs zorganizowany dla społeczności szkolnej. Zachęcone przez wychowawców świetlicy dzieci, zaprezentowały wiersze o tematyce wiosennej. Spośród uczestników jury wyłoniło następujących laureatów:

I  miejsce Barbara Antczak z klasy 1 B

II miejsce Mikołaj Sznober z klasy 2 A

III miejsce Adrian Janeczko z klasy 3 A

Pozostali uczestnicy zostali nagrodzeni wyróżnieniem za zaangażowanie, dobre przygotowanie i pokonanie tremy. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

 Wychowawcy świetlicy

7 marca 2019 r.  w Szkole Podstawowej nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Poznaniu przy ulicy Prądzyńskiego 53 odbył się  V MIĘDZYSZKOLNY KONKURSU WIEDZY O POZNANIU pod honorowym patronatem: Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Poznania, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania oraz Rady Osiedla Wilda. W konkursie wzięło udział 39 uczniów z 12 szkół, w tym troje uczniów naszej szkoły: Gustaw Damrat, Julia Oltmann i Wojciech Sałata z klasy 3a. Zadania konkursowe wymagały od uczestników wiedzy z  historii miasta, o jego zabytkach, pomnikach, terenach zielonych, rzekach i jeziorach, a także znajomości legend o Poznaniu i gwary poznańskiej. Zakres wiadomości był dość obszerny. Z tym większą przyjemnością informujemy, że Gucio i Julia prawidłowo odpowiedzieli na większą część pytań i otrzymali w konkursie wyróżnienie. Gratulujemy!

Barbara Raczkiewicz

W dniu 7 marca uczniowie klasy 2a z Panią Lucyną Wolską i dwiema mamami uczniów wybrali się na wycieczkę do Manufaktury Cukierków przy ulicy Wrocławskiej w Poznaniu. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach robienia lizaków pt. "Słodkie czary-mary". Wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Każdy z uśmiechem i własnoręcznie wykonanym, kolorowym lizakiem w ręku wrócił do szkoły.

  

W czwartek 14 marca klasa 3a wybrała się na wycieczkę do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Bobrzańskiej. Wizyta w jednostce została podzielona na dwie części. W pierwszej części spotkania  uczniowie przebywali w garażu, gdzie zostali zapoznani przez druha Dominika z wyposażeniem wozu strażackiego i strojem strażaka. Dzieci miały również okazję usiąść  w wozie strażackim, w którym włączono sygnały świetlne i dźwiękowe. Była to  dla nich wielka frajda. Druga część spotkania odbywała się w sali edukacyjnej. Druh Wojtek wspólnie z dziećmi omawiał niebezpieczeństwa związane z pożarem i wskazywał sposoby działań profilaktycznych przeciwdziałających zagrożeniom. Ciekawym elementem spotkania było zaprezentowanie „sztucznego pożaru” w odizolowanym pomieszczeniu wraz z efektami cieplnymi i zadymieniem. Wtedy odbyły się ćwiczenia praktyczne -  przeprowadzono prawidłową ewakuację z pomieszczenia. Na zakończenie każdy  uczestnik wycieczki otrzymał dyplom potwierdzający ukończenie szkolenia w zakresie  ochrony przeciwpożarowej.

Barbara Raczkiewicz

12 marca 2019 r. po raz kolejny spotkaliśmy się w przedszkolu „Pod Topolą, aby wziąć udział w projekcie o bezpieczeństwie. Tym razem obejrzeliśmy film „Obcy niebezpieczny”. Następnie wyjaśnialiśmy co oznaczają zdania:  "Nie wsiadaj do samochodu z nieznajomymi", "Nie przyjmuj prezentów od nieznajomych", "Nie dawaj klucza obcym", "Nie rozmawiaj przez Internet z nieznajomymi", "Nie otwieraj drzwi nieznajomemu". Następnie wzięliśmy udział w praktycznych ćwiczeniach prowadzonych przez policjanta. Spotkanie zakończyło się wspólnym zaśpiewaniem piosenki. W szkole podsumowaliśmy wiadomości ze spotkania, wypełniając karty pracy. Dzięki spotkaniu i realizacji kolejnych zagadnień projektu zdobyliśmy podstawowe umiejętności zachowań asertywnych wobec obcych, utrwaliliśmy zasady, których należy przestrzegać pozostając samemu w domu, zrozumieliśmy znaczenia wyrazu „obcy”. 

                                                                      klasa 1b

wychowawca Renata Maciejewska

Uczniowskie Laboratoria Informatyczne w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020

Po trzeciej lekcji grupa uczniów udała się do Poznańskiego Parku Naukowo- Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dla części z nich przeżyciem była już sama podróż na ul. Rubież.

Uczniowie biorący udział w projekcie wzięli udział w zajęciach na wystawie czerwonej. Zajęcia były podzielone na 3 moduły:

  • Zajęcia chemiczne, podczas których wykonywano różne doświadczenia.
  • Zajęcia w Experymentarium oraz pobyt w ciemni, gdzie zaobserwowano szereg zjawisk fizycznych.
  • Zajęcia na magicznej ścianie.

Wszystkie wyzwalały ogromne emocje.

fot. Julia Pięta z 7b

8 marca klasa 3a wybrała się na wycieczkę do Palmiarni. Uczniowie z dużym zainteresowaniem  zwiedzali z panią przewodnik kolejne pawilony pełne różnorodnych roślin występujących w różnych strefach klimatycznych.  Na trasie zwiedzania, poza roślinami, dzieci mogły zobaczyć : żółwie, papugi, węże i jaszczurki, a także kilkadziesiąt okazów ryb małych i dużych, w tym małe rekiny i piranie. Mnogość gatunków egzotycznych roślin skumulowanych na niewielkim terenie i ciekawostki opowiadane przez panią przewodnik sprawiły, że  uczniowie wrócili do szkoły pełni wrażeń, zachwyceni bogactwem świata roślin i zwierząt, który mogły odczuwać wieloma zmysłami: wzroku, słuchu, dotyku, węchu, a nawet smaku.

Barbara Raczkiewicz


12 lutego dziesięcioro uczniów z naszej szkoły (Weronika Kępska, Julia Pięta, Julia Kucharska, Marianna Żmidzińska i Jakub Lewandowski z 7b oraz Amelia Niegolewska, Zuzanna Kruszona, Sofiia Volkova, Łucja Żmidzińska i Mateusz Ujazdowski z 8b) wzięło udział w warsztatach: Supremacja zła nad dobrem w świecie od wieków. Debata oksfordzka w kontekście filmu "W imię matek - historia Ireny Sendlerowej" oraz aktualnych wydarzeń, zachowań i postaw ludzi wobec nich. Odbyły się one w Zespole Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu. Temat trudny, ale zebrana młodzież pokazała wielką wrażliwość i odwagę w prezentowaniu swoich poglądów. Była to poruszająca lekcja o człowieczeństwie.

fot. p. Renata Posieczek - Cierpiałek z ZSB nr1 w Poznaniu


Copyright © 2024 SP 36 w Poznaniu Rights Reserved.