foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
------------------------------
 sekretariat@sp36.edu.pl
ul. Słowackiego 54/56

Szkoła Podstawowa nr 36

im. mjr. Henryka Sucharskiego

Zwieńczeniem Dnia dla Niepodległej był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chórów pod dyrekcją Moniki Derdy.

Na uroczystość licznie przybyli goście.

Koncert rozpoczął się od wykonania Mazurka Dąbrowskiego, Gaude Mater Polonia oraz Roty

W wykonaniu młodych śpiewaków usłyszeliśmy wiązankę piosenek patriotycznych. Chór Komendy wykonał także utwór Vangelisa Conquest of paradise, który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem.

Koncert zakończyło wspólne wykonanie przez połączone chóry utworu na bis.

Publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami, żywiołowy aplauz wydawał się nie mieć końca.

Pani Dyrektor podziękowała dyrygentowi i artystom za uświetnienie szkolnych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i zaprosiła chórzystów oraz przybyłych gości na poczęstunek.

 

 

Dyskusja panelowa wokół trudnych pojęć: patriotyzm, kolaboracja, zdrada.

Dnia 9 listopada uczniowie klas 5-8 mieli okazję wysłuchać barwnej opowieści pana Stanisława Polcyna. Nasz gość należy do pokolenia Kolumbów - rocznik 1925. Podkreślił wagę koleżeństwa, wychowania patriotycznego, które spowodowało, że udział w walce przeciw najeźdźcom był dla młodzieży naturalną konsekwencją okupacji.

Podał informacje dotyczące dowództwa, struktury organizacyjnej oraz sposobu działania Szarych Szeregów. Przedstawił swoją codzienność w okresie wojennym: pracę w mleczarni, uczestnictwo w tajnych kompletach i działalność w organizacji. Opowiedział o kilku akcjach. Wspomniał poległych kolegów.

Uczniowie słuchali z zapartym tchem. 

Kończąc, wspomniał siebie sprzed wybuchu wojny, gdy słuchał wspomnień weterana - uczestnika Powstania Styczniowego z 1863 i poruszenie, jakie wywarła na nim tamta historia.  Wyraził nadzieję, że podobnie silne wrażenia wyniosą ze spotkania w naszej szkole jego uczestnicy.

 

 

Klasa 7b i 8b uczestniczyły w projekcie "Poznań uzależniony od profilaktyki". Głównym celem było propagowanie świadomości konsekwencji nadużywania alkoholu, dopalaczy i narkotyków. Zaczął się on już w poprzednim roku wyjściem na spektakl "Footloose". W tym roku szkolnym młodzież odbyła spotkanie z policją i strażą miejską, lekcję terapeutyczno - profilaktyczną oraz ...warsztaty z tańca:)

fot. Katarzyna Dulska

Po wielu tygodniach przygotowań nadszedł czas na finał. Barwny korowód przeszedł ulicami Poznania i uczcił Imieniny Ulicy Święty Marcin oraz Narodowe Święto Niepodległości. A w korowodzie pojawiliśmy się my, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 36, jako reprezentacja dzielnicy Jeżyce. To była niezapomniana przygoda, za którą dziękujemy koordynatorce projektu, p. Agnieszce Chlebowskiej, a także p. Dorocie i p. Borysowi, którzy pracowali z nami nad choreografią, p. Agnieszce, kreatywnej kostiumolog, z którą stworzyliśmy stroje, a także muzykom, którzy pomagali nam przygotować instrumenty i muzykę. Nie można zapomnieć o p. Marcie Musielak, która uwieczniła nasze działania na pięknych zdjęciach. Jej fotograficzna relacja z parady już niedługo, a dziś w galerii zdjęcie grupowe autorstwa p. Marty. W swoim obiektywie złapała nas również p. Dorota Skowrońska. W korowodzie machali do Was: Krystian i Danyil z 4b, Adrianna i Dominika z 5a, Amelia, Weronika, Nicole i Oktawian z 6b oraz Marysia, Julka i Kuba z 7b. To naprawdę kreatywne dzieciaki!

 

9 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W czasie jej trwania włączyliśmy się do akcji "Rekord dla Niepodległej" i o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego. 

 

 

 

Dnia 11 listopada delegacja szkoły składająca się z uczniów, nauczycieli pracowników i rodziców z pocztem sztandarowym na czele uczestniczyła w uroczystościach obchodów święta Odzyskania Niepodległości pod Pomnikiem Wdzięczności na Cmentarzy Jeżyckim przy ul. Nowina. W patriotycznej uroczystości wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania, organizacji społecznych, radni oraz mieszkańcy Jeżyc. Delegacje wysłuchały przemówień oraz recytacji, złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze w hołdzie poległym za ojczyznę.

 

 

 

W październiku i na początku listopada dzieci podczas lekcji wychowawczych przygotowywały się do przedstawienia historii Polski na przestrzeni 100 lat.  Każda klasa "otrzymała" do opracowania rok i wydarzenie, które miało miejsce w ostatnim stuleciu. Jednak zadaniem nie było tylko opisać tę historyczną sytuację, ale na jej kanwie przedstawić inne osiągnięcia Polski w dziedzinie związanej z podanym tematem. W ten sposób powstała galeria plakatów, które przedstawiają ważne wydarzenia, ciekawe osiągnięcia, interesujące postaci, czasami w niespodziewanych konfiguracjach i przedstawione w nieoczywisty sposób.

Dorota Skowrońska

 

Program obchodów.

Październik: Realizacja projektu edukacyjnego "Osiągnięcia Polski w stuleciu 1918 - 2018"

Przygotowanie plakatów informacyjnych - 2 połowa października

Wystawa prac

Listopad

9 listopada 2018

godz. 9:00 - 10:45 Projekt edukacyjny "DZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ" - KLASY 1-3

godz. 11:00 Uroczysty apel w sali gimnastycznej dla uczniów klas 1-5, udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” – odśpiewanie 4 zwrotek hymnu narodowego.

godz. 15:00 Dyskusja panelowa: "Wokół trudnych pojęć: kolaboracja, represja, zdrada" - spotkanie uczniów klas 7 i 8 z uczestnikiem walk niepodległościowych Stanisławem Polcynem.

godz.17:00 Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu pod dyrekcją Moniki Derdy oraz chóru SP 36 Majorki.

11 listopada 2018

Udział reprezentacji szkoły z pocztem sztandarowym w uroczystościach obchodów święta Odzyskania Niepodległości pod Pomnikiem Wdzięczności na Cmentarzy Jeżyckim przy ul. Nowina

11 listopada 2018

Udział reprezentacji szkoły w korowodzie z okazji Imienin Ulicy Święty Marcin w ramach realizacji projektu "Pochwała wolności"

23 listopada 2018

Matematyczne spotkania historyczne na kanwie wydarzeń w Polsce w latach 1918-2018.

 

Nasza grupa dzielnych entuzjastów ekstremalnych przygód ciężko pracuje. Były zajęcia z tańca i projektowanie kostiumów. Już niedługo finał.

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia barwnego korowodu, który ruszy 11 listopada o 13.30 sprzed MTP na ulicy Bukowskiej i dotrze do Placu Adama Mickiewicza.

Przyjdźcie obejrzeć reprezentację dzielnicy Jeżyce, którą tworzą uczniowie naszej szkoły.

 

Koordynatorem projektu jest Agnieszka Chlebowska. Warsztaty choreograficzne poprowadzili Borys Słowikowski i Dorota Michalak. Kostiumy przygotowywała Agnieszka Majkutewicz. Fot. Marta Musielak


Copyright © 2024 SP 36 w Poznaniu Rights Reserved.