We wtorek 12 listopada 2019 r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy "Czyste powietrze wokół nas".
Celem konkursu było rozwijanie świadomości ekologicznej i pogłębianie wiedzy na temat zanieczyszczeń i ochrony atmosfery, gleby i wody.
Wyniki konkursu:
I miejsce Weronika Kępska klasa 8 b
II miejsce Aleks Trojanowicz klasa 7 a
III miejsce Kornelia Majchrzak klasa 7 a
III miejsce Maria Białas klasa 8 b
Gratuluję !
Hanna Wołczyk
W dniu 11 listopada w południe odbyła się na Cmentarzu Jeżyckim uroczystość niepodległościowa.
Przedstawiciele szkół i organizacji Jeżyckich oraz dzieci z przedszkola "Pod Topolą" swoją obecnością zamanifestowały swój patriotyzm.
Szkoły reprezentowały poczty sztandarowe. Zgromadzeni wysłuchali przemówienia dotyczącego wspomnień czasu Powstania Wielkopolskiego i zasłużonych Poznaniaków. Dzieci z przedszkola zaprezentowały przygotowany program artystyczny.
Następnie uczestnicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych i zapalili znicze.
Spotkanie miało uroczysty i radosny charakter.
Dorota Skowrońska
Klasa 8b - po omówieniu "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego - przygotowała przejmujące prace podkreślające wysiłek narodu polskiego w walce z okupantem.
W dniu 8 listopada o godz. 11:11 w Szkole Podstawowej nr 36 im. mjra Henryka Sucharskiego wszyscy uczniowie odśpiewają hymn państwowy.
>>„Mazurek Dąbrowskiego” został ogłoszono oficjalnym hymnem Polski w dniu 26 lutego 1927 rok. >
Słowa hymnu napisał Józef Wybicki. Utwór był nazywany Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech.
Pieśń powstała w miejscowości Reggio nel' Emilia. Muzyka jest prawdopodobnie melodią ludową.
W dniach 07-11.10.2019 r. uczniowie klas 4-8 na lekcjach informatyki brali udział w projekcie Code Week, Europejskiego Tygodnia Kodowania, który odbył się w tym roku już po raz siódmy. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym roku tematem przewodnim był kosmos.
Agnieszka Brzozowska - Serwacińska
Nasza szkoła tradycyjnie w okresie październik - listopad organizuje szereg działań upamiętniających ważne postaci i wydarzenia związane z historia Polski. Wychowanie patriotyczne jest priorytetem. Każdy nasz uczeń zna historię napadu hitlerowskich Niemiec na nas kraj, a w szczególności bohaterską obronę placówki na Westerplatte pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego. Upamiętniamy wiedzę o tamtych wydarzeniach poprzez organizację konkursów i obchodów Dnia Patrona.
Organizujemy także spotkania z ciekawymi ludźmi oraz kombatantami. Przygotowujemy koncerty pieśni patriotycznych.
Dzieci biorą udział w akcji porządkowania grobów czy zapalania zniczy w miejscach pamięci narodowej.
Nasz poczet sztandarowy corocznie uczestniczy w uroczystościach na cmentarzu Jeżyckim z okazji świąt narodowych.
Wszystkie te działania, które wrosły w tradycję szkoły wpisują się w ogłoszoną 2 dni temu przez Ministra Edukacji Narodowej akcję "Szkoła pamięta", do której zgłosiliśmy naszą szkołę.
W październiku apelowaliśmy do uczniów, rodziców, nauczycieli i sympatyków szkoły o udział w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim na:
projekt ogólnomiejski
4 Przystanki wiedeńskie na Rynku Jeżyckim oddano 2114 głosów
oraz 2 projekty związane z naszą placówką:
XIII.7 Naprawa zegara na wieży szkolnej oddano 350 głosów
XIII.12 Remont placu zabaw- wewnętrzny dziedziniec szkolny oddano 252 głosy
W rezultacie żaden projekt nie przeszedł jednak dziękujemy, że tyle osób zaangażowało się w akcję.
Sądzimy, że jest to dobry prognostyk do następnych działań internetowych w celu polepszenia bazy naszej szkoły i zdobywania funduszy na polepszenie naszej oferty edukacyjnej oraz warunków przebywania w budynkach szkolnych.
Dorota Skowrońska
W dniu 18.10.2019 r. klasa 1a zwiedziła ekspozycję w Muzeum Bambrów Poznańskich. Wyjście do muzeum było elementem realizowanego przez szkołę projektu edukacyjnego „Wysztafirowana Bamberka”. Dzieci podczas pobytu w Muzeum poznały historię przybycia do Wielkopolski mieszkańców Bambergii, miały okazję zobaczyć tradycyjny strój bamberski oraz eksponaty używane kiedyś w domach Bambrów. Lekcja muzealna, piękne opowieści oraz zaangażowanie pracowników muzeum na pewno uwrażliwiły uczniów na różne aspekty tradycji.
Marta Rybarska
>>>
Rada Młodzieżowych Jeżyków ruszyła do działania z ogromnym zapałem i głowami pełnymi pomysłów.
17 października w Szkole Podstawowej nr 36 odbyły się zawody sportowe zorganizowane przez Radę Jeżyków. Brali w nich udział uczniowie SP 23, SP 36, SP 71. W tym roku rywalizowaliśmy w piłce siatkowej. Zwycięzcami zmagań zostali młodzi sportowcy z SP 36! Głównym celem była zabawa oraz integracja dzieci i młodzieży z naszej dzielnicy. Organizacja zawodów odbyła się dzięki wsparciu Rady Osiedla Jeżyce, za które bardzo dziękujemy. Nie udałoby się to również bez nauczycieli wychowania fizycznego ze wszystkich trzech szkół.
W tym roku szkolnym to dopiero początek naszych działań. Planów na kolejne miesiące mamy wiele.
14 października odbył się w naszej szkole koncert Orkiestry Miasta Poznania przy MPK. Zaproszeni goście (nauczyciele, pracownicy, rodzice i dzieci SP 36, emerytowani nauczyciele, seniorzy) wysłuchali brawurowego wykonania muzyki marszowej, ludowej, operetkowej i musicalowej. Występ został przyjęty entuzjastycznie.
Dorota Skowrońska
11 października klasa 8b poznała bliżej historię Bambrów, uczestnicząc w niezwykłej lekcji muzealnej pt. "Ty Bambrze", która odbyła się w Muzeum Etnograficznym. Aby jeszcze wnikliwiej zgłębić temat, odwiedzili również Muzeum Bambrów. Była to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy o Bambrach, a także zastanowienia się nad krążącymi stereotypami.
Copyright © 2025 SP 36 w Poznaniu Rights Reserved.